Doris Kristić kostimografkinja

Fotografija: Mare Milin

Biografija

Rođena je u Dubrovniku. Maturirala je na dubrovačkoj gimnaziji, a na rimskoj Akademiji kostima i mode diplomirala kostimografiju i modni dizajn. Na istoj akademiji završila je i poslijediplomski specijalistički studij kazališne i filmske kostimografije. Nakon studija vraća se u Hrvatsku i u Zagrebu radi kao kazališna, filmska i televizijska kostimografkinja. U početku je djelovala kao samostalna umjetnica, a 1989. zapošljava se u Zagrebačkom kazalištu mladih.

Ostvarila je više od 350 kazališnih kostimografija u predstavama dramskoga, opernog i baletnog repertoara, koje obuhvaćaju gotovo sve povijesno-stilske epohe te suvremena i eksperimentalna ostvarenja. Njezin opus broji i nekoliko kazališnih scenografija. Radila je u svim nacionalnim i ostalim značajnijim kazalištima i festivalima u Hrvatskoj, Srbiji, Sloveniji, Bosni i Hercegovini i Makedoniji te u pojedinima u Italiji, Mađarskoj i Crnoj Gori (Zagreb: HNK, GDK Gavella, ZKM, ZGK Komedija, SK Kerempuh, Teatar ITD, GK Trešnja, GK Žar ptica, Teatar EXIT, Teatar u gostima, RANS Moša Pijade, CKD, Zagrebačko ljeto, KD Vatroslav Lisinski, Eurokaz, Zagrebačko kazalište lutaka, Zagrebački plesni ansambl i Studio za suvremeni ples; Split: HNK i Splitsko ljeto; Rijeka: HNK Ivana pl. Zajca; HNK u Osijeku; Dubrovnik: Kazalište Marina Držića, Dubrovačke ljetne igre i Teatar Lero; HNK u Varaždinu; Hvarsko pučko kazalište; INK Gradsko kazalište Pula; Šibenik: Međunarodni dječji festival; Beograd: Narodno pozorište, Jugoslovensko dramsko pozorište, SKC, KPGT i Sava centar; Narodno pozorište u Nišu; Ljubljana: Slovensko narodno gledališče, Slovensko mladinsko gledališče, Mestno gledališče ljubljansko, Cankarjev dom, Eksperimentalno gledališče Glej, Koreodrama i Plesni teater; Slovensko narodno gledališče Maribor; Slovensko ljudsko gledališče Celje; Primorsko dramsko gledališče Nova Gorica; Narodno pozorište Sarajevo; Bosansko narodno pozorište Zenica; Skopje: Makedonski naroden teatar i Dramski teatar; Trst: Slovensko stalno gledališče; Jegersek: Kazalište Sándora Hevesija; Cetinje: Kraljevsko pozorište Zetski dom; Kotor: Međunarodni festival Kotorart i dr.).

Od predstava dramskoga repertoara izdvajaju se: Sofoklova Antigona, Euripidove Feničanke, Eshilovi Orestija i Perzijanci, Hamlet, Macbeth, Julije Cezar, Romeo i Julija, Komedija zabuna, Cymbeline i San ivanjske noći W. Shakespearea, Mandragola N. Machiavellija, Mizantrop i Don Juan J-B. P. Molièrea, Život je san P. Calderóna de la Barce, Gostioničarka Mirandolina, Sluga dvaju gospodara, Zaljubljenici, Trilogija o ladanju i Molière C. Goldonija, Patnje mladog Werthera i Stella J. W. Goethea, Mjesec dana na selu I. S. Turgenjeva, Idiot, Bjesovi i Bludnje F. M. Dostojevskoga, Ana Karenjina L. N. Tolstoja, Revizor i Svadba N. V. Gogolja, Velika očekivanja Ch. Dickensa, Važno je zvati se Ernest O. Wildea, Put oko svijeta u 80 dana J. Vernea, Ujak Vanja, Tri sestre, Galeb i Platonov A. P. Čehova, Nora i Stupovi društva H. Ibsena, Gospođica Julija A. Strindberga, Večeras se improvizira i Tako je kako vam se čini L. Pirandella, Amerika F. Kafke, Priče iz bečke šume i Vjera, ufanje, ljubav Ö. von Horvatha, Figarova ženidba (Ludi dani) P. Beaumarchaisa, Madame de Sade Y. Mishime, Seviljski zavodnik i kameni uzvanik T. de Moline, Zločin na kozjem otoku U. Bettija, Stolice i Djevojka za udaju E. Ionesca, Travestije i Arkadija T. Stopparda, Buba u uhu G. Feydeaua, Luđakinja iz Chaillota J. Giraudouxa, Balkon J. Geneta, Vojvotkinja malfeška J. Webstera, Šteta što je kurva J. Forda, Lear E. Bonda, Posjet stare dame F. Dürenmatta. Čarobnjak iz Oza L. F. Bauma, Pješice S. Mrožeka, Crna komedija P. Shaffera, Radni naslov: Nacija C. Sternheima, Pinokio C. Collodija, Mačak u čizmama Ch. Perraulta, I konje ubijaju, zar ne? H. McCoyja, Velika magija i Ratni bogatuni E. De Filippa, Libertinac E. Schmitta, Brak Marije Braun R. W. Fassbindera, Let u mjestu G. Stefanovskoga, Događaj u gradu Gogi S. Gruma, Jelka kod Ivanovih A. Vvedenskoga, Trijumf ljubavi P. C. de Marivauxa, Alpsko rumenilo P. Turrinija, Hakimove priče N. Ávile, Onesviješteni konj F. Sagan, Šuma A. N. Ostrovskoga, Prosjačka opera B. Brechta, Kočija svetog sakramenta P. Mériméea, Europljani i Uršula H. Barkera, Mirni dani u Mixing Partu E. Loea, Emil i detektivi i Tonček i Točkica E. Kästnera, Grissomova banda J. H. Chasea, Slučaj Danton S. Przybyszewske, Sumnjivo lice B. Nušića, Misa u a-molu D. Kiša i Lj. Ristića, Karamazovi, Vojna tajna, Zid, jezero i Viktor ili Dan mladosti D. Jovanovića, Vrijeme vučje ljubavi, Ana i Slovenska sauna R. Šelige, Ljepotica i zvijer i Tako je umro Zaratustra I. Svetine, Erigon J. Plevneša, Krštenje na Savici D. Smolea, Balkanski špijun D. Kovačevića, Voćni dan V. Stojanovića, Skakavci B. Srbljanović, Klementov pad D. Jančara, Sablazan u dolini sv. Florijana I. Cankara, Dundo Maroje M. Držića, Robinja H. Lucića, Glasi iz planina M. Držića i P. Zoranića, Suzana čista i Orfeo M. Vetranovića, Saloma, Zastave, Kristofor Kolumbo, Leda i Hrvatski bog Mars M. Krleže, Na taraci I. Vojnovića, Glorija R. Marinkovića, Čaruga i Koko u Parizu I. Kušana, Smrt Stjepana Radića T. Bakarića, Metastaza, Kamov, smrtopis, Confiteor, Peto evanđelje i Nevjesta od vjetra S. Šnajdera, Hrvatski slavuj B. Vujčića, Dubrovački oriđinali i Dubrovački škerac F. Šehovića, Kate Kapuralica V. Stullija, Krijesnice T. Štivičić, Kako smo preživjele S. Drakulić, Zaštićena zona D. Šodana, Posljednja karika L. Kaštelan, Octopussy, Harpa i Veliki bijeli zec I. Vidića, Antigona, kraljica u Tebi T. Petrasova Marovića, Vrata do S. L. Vidulića, Zagorka I. Boban, Čovjek koji je spasio Europu A. Šoljana i R. Medvešeka, Ovo bi mogla biti moja ulica A. Tomić i S. Kovačić, Moj sin samo malo sporije hoda I. Martinića, Sada je, zapravo, sve dobro O. Lozice, Alan Ford D. Harjačeka, Alma Mahler M. Gregl i I. Boban i dr.

Od predstava glazbenog-scenskoga repertoara posebno se ističu: Pimpinone G. Ph. Telemanna, Così fan tutte i Figarov pir W. A. Mozarta, Orfej i Euridika Ch. W. Glucka, Elektra R. Straussa, La Traviata G. Verdija, Orfej u podzemlju J. Offenbacha, Šišmiš J. Straussa ml., Bajadera L. Minkusa, Posvećenje proljeća I. Stravinskoga, Ivana Orleanska na lomači A. Honeggera, Mala Floramye I. Tijardovića, Tijardović, život i vrijeme I. Tijardovića, Lj. Ristića i M. Smoje, Jalta, Jalta i Casanova u Istri A. Kabilja, Lizistrata S. Foretića, Tajna crne ruke P. Đorđevića i D. Rocca, Metastaza sastava Laibach, Koncert A. Vivaldija, B. Martinůa i C. Francka i dr.

Potpisuje i kostimografije brojnih ostvarenja suvremenog baleta i suvremenog plesa u produkciji Zagrebačkog plesnog ansambla, Studija za suvremeni ples te Koreodrame i Plesnog teatra iz Ljubljane.

U dosadašnjem radu surađivala je s više od stotinu kazališnih redatelja i desetak koreografa, a u najplodnije i umjetnički najpoticajnije suradnje ubraja rad s V. Habunekom, L. pl. Matačićem, M. Međimorcem, G. Parom, B. Violićem, J. Pipanom, D. Jovanovićem, Lj. Ristićem, Lj. Georgievskim, P. Magellijem, J. Menzelom, J. Kicom, I. Boban, V. Senjinom, J. Juvančićem, K. Dolenčićem, R. Medvešekom, B. Brezovcem, Z. Svibenom, O. Prohićem, I. Kunčevićem i N. Kleflin.

Autorica je i 13 kostimografija za cjelovečernje igrane filmove, više od deset kostimografija za TV drame te nekoliko kostimografija za TV emisije. Njezina filmografija broji kostimografske kreacije za kostimirane filmove epohe i za suvremene najraznovrsnijih žanrova. Na filmu i televiziji surađivala je s brojnim redateljima, među ostalima i s doajenima hrvatske kinematografije (A. Babaja, K. Golik i D. Marušić), a najveći broj suradnji ostvarila je s D. Šorkom. Filmografija – dugometražni igrani film: Povratak, Izgubljeni zavičaj, Mala pljačka vlaka, Vila Orhideja, Otpadnik, Balada o morskom psu, Kraljeva završnica, Krhotine: kronika jednog nestajanja, Sedma kronika, Garcia, Dva igrača s klupe, U zemlji čudesa, Bella Biondina; TV drama, izbor: Turopoljski top, U pozadini, Maskerata, Romeo i Julija (TV balet), Kazalište na tavanu, Alma Mahler, Veliki odmor.

Od ostalih projekata treba izdvojiti kostimografiju svečanosti otvorenja Univerzijade u Zagrebu (1987) te suradnju s Hrvatskim povijesnim muzejom, Muzejom grada Zagreba i Kulturno-povijesnim muzejom Knežev dvor u Dubrovniku za koje je kreirala autentične povijesne kostime, a koji su dio stalnoga postava i/ili zbirki navedenih institucija.

Za svoj rad nagrađivana je nebrojeno puta u zemlji i inozemstvu. Od nagrada se ističu: četiri Nagrade hrvatskog glumišta (HDDU, Zagreb, 2002, 2004, 2007. i 2009), Nagrada Veljko Maričić (Međunarodni festival malih scena, Rijeka, 2012), Zlatna arena (Festival igranog filma u Puli, 2009), Marul (Marulićevi dani, Split, 2003), Tirena (KMD, Dubrovnik, 1998), Zlatni lovorov vijenac (MESS Festival, Sarajevo, 1988), dvije Nagrade Gavellinih večeri (Gavelline večeri, Zagreb, 1986. i 1987), Borštnikova nagrada s diplomom (Borštnikovo srečanje, Maribor, 1986), Sterijina nagrada (Jugoslovenske pozorišne igre / Sterijino pozorje, Novi Sad, 1985), Joakimova nagrada (Susreti Joakim Vujić, Pirot, 1982), dvije nagrade UPIDIV-a (Jugoslovenske pozorišne igre / Sterijino pozorje, Novi Sad, 1981, 1986), Priznanje Društva hrvatskih kazališnih kritičara i teatrologa (Zagreb, 1981). Dobitnica je i manjih nagrada, priznanja kritičara i slično, a mnoge predstave u kojima je bila kostimograf osvojile su najprestižnije domaće i međunarodne nagrade kao predstave u cjelini.

Nagrade (izbor)

Nagrada Veljko Maričić (19. Međunarodni festival malih scena, Rijeka) za kostimografiju drame Moj sin samo malo sporije hoda I. Martinića u izvedbi Zagrebačkoga kazališta mladih

Nagrada hrvatskog glumišta (HDDU, Zagreb) za kostimografiju drame I konje ubijaju, zar ne? H. McCoya i I. Boban u izvedbi Drame HNK u Zagrebu

Zlatna arena (56. Festival igranog filma u Puli) za kostimografiju filma U zemlji čudesa D. Šorka u produkciji Interfilma, HRT-a i Filmske produkcije Tivoli (Budimpešta)

Nagrada hrvatskog glumišta (HDDU, Zagreb) za kostimografiju drame Sluga dvaju gospodara C. Goldonija u izvedbi ZGK Komedija

Nagrada hrvatskog glumišta (HDDU, Zagreb) za kostimografiju drame Antigona, kraljica u Tebi T. Petrasova Marovića u izvedbi festivalskog dramskog ansambla 50. Splitskog ljeta

Marul (13. Marulićevi dani, Split) za kostimografiju drame Kamov, smrtopis S. Šnajdera u izvedbi Zagrebačkoga kazališta mladih

Nagrada hrvatskog glumišta (HDDU, Zagreb) za kostimografiju drame Večeras se improvizira L. Pirandella u izvedbi Drame HNK u Zagrebu

Zlatni lovorov vijenac (28. Internacionalni teatarski festival MESS, Sarajevo) za kostimografiju drama Zločin na kozjem otoku U. Bettija i Balkon J. Geneta u izvedbi ljubljanskoga Slovenskog mladinskog gledališča

Tirena (Kazalište Marina Držića, Dubrovnik) za kostimografiju drame Dubrovački škerac F. Šehovića u izvedbi dubrovačkoga Kazališta Marina Držića

Nagrada 15. Gavellinih večeri (Zagreb) za kostimografiju drame Zločin na kozjem otoku U. Bettija u izvedbi ljubljanskoga Slovenskog mladinskog gledališča

Nagrada Udruženja primenjenih umetnika i dizajnera Vojvodine (31. Jugoslovenske pozorišne igre / Sterijino pozorje, Novi Sad) za kostimografiju drame Ljepotica i zvijer I. Svetine u izvedbi ljubljanskoga Slovenskog mladinskog gledališča

Nagrada 14. Gavellinih večeri (Zagreb) za kostimografiju drama Bludnje i Bjesovi F. M. Dostojevskoga i D. Jovanovića u izvedbi ljubljanskoga Slovenskog mladinskog gledališča

Borštnikova nagrada s diplomom (21. Borštnikovo srečanje, Maribor) za kostimografiju drame Slučaj Danton S. Przybyszewske u izvedbi Drame Slovenskog narodnog gledališča Ljubljana

Sterijina nagrada (30. Jugoslovenske pozorišne igre / Sterijino pozorje, Novi Sad) za kostimografiju drame Ana R. Šelige u izvedbi ljubljanskoga Slovenskog mladinskog gledališča

Joakimova nagrada (18. Susreti Joakim Vujić, Pirot) za kostimografiju drame Voćni dan V. Stojanovića u izvedbi Narodnog pozorišta u Nišu

Priznanje Društva hrvatskih kazališnih kritičara i teatrologa za kostimografiju drame Madame de Sade Y. Mishime u izvedbi dubrovačkoga Kazališta Marina Držića

Nagrada Udruženja primenjenih umetnika i dizajnera Vojvodine (26. Jugoslovenske pozorišne igre / Sterijino pozorje, Novi Sad) za kostimografiju drame Misa u a-molu Lj. Ristića u izvedbi ljubljanskoga Slovenskog mladinskog gledališča.